Сулейман Асанов

в неволі

Сулейман Асанов народився 2 березня 1977 року в Узбекистані, у місті Бекабаді. При народженні отримав ім’я Марлен (від «Маркс» і «Ленін»), пізніше змінив його. У 1980-х роках Сулейман разом із батьками переїхав у Крим. Здобув вищу освіту за фахом філолога, викладача турецької та кримськотатарської мов і літератур. У 1999–2003 роках працював у Голубинській середній школі вчителем кримськотатарської мови і літератури. На уроках популяризував історію кримських татар. 2002 року отримав звання «Учитель року». Того ж року одружився з Айше. У них четверо дітей. Сулейман Асанов заснував у Бахчисараї караван-сарай «Салачик» — культурно-етнографічний центр для відпочинку подорожніх і гостей. Брав активну участь у громадському житті міста, проводив і організовував святкові заходи в дні релігійних свят мусульман — Курбан і Ораза Байрамов. Мріяв стати професійним фотографом, в 2014 році взяв участь у фотоконкурсі «Бахчисарай в об'єктиві».

Після спроби анексії Кримського півострова Росією активно допомагав сім’ям політв’язнів. Відвідував усі судові засідання за політично вмотивованими справами. Публікував на своєму ютуб-каналі відео з обшуків.

«Йому багато хто казав: «Їдь з Криму. Можуть і до тебе прийти, тому що всюди ти». Тобто якщо в когось обшук — він перший летить. І він тоді не питав, до кого прийшли, за що прийшли, він просто вставав, брав телефон свій, одягався і тікав вранці рано», — розповідає Айше Асанова.

В його караван-сараї часто проходили зустрічі «Кримської солідарності». 12 травня 2016 року ФСБ провела в «Салачику» обшук. В той же день в Бахчисараї були затримані четверо місцевих жителів. Асанова серед них не було. Але його тоді притягнули до адміністративної відповідальності за «порушення громадського порядку» і присудили 5 тисяч рублів штрафу.

12 жовтня 2017 року обшук відбувся вже в Сулеймана вдома. Його заарештували за обвинуваченням у терористичній діяльності. 16 вересня 2020 року Асанова засудили до 19 років колонії суворого режиму. Захист подав апеляцію.