Осман Аріфмеметов

в неволі

Осман Аріфмеметов народився 28 серпня 1985 року в Ташкентській області Узбекистану. 1990 року разом із родиною переїхав до Криму, у місто Бахчисарай. 2007 року закінчив Таврійський національний університет за спеціальністю «Математика», отримав кваліфікацію математика, учителя математики та інформатики. У 2011–2015 роках працював програмістом, репетитором математики, готував дітей до іспитів і займався з ними програмуванням.

2015 року став громадянським журналістом, активістом «Кримської солідарності». Висвітлював обшуки та судові процеси, допомагав організовувати передачі в СІЗО для несправедливо засуджених кримських татар. У Османа Аріфмеметова і його дружини Аліє двоє дітей. Осман — один із перших громадянських журналістів у Криму. 2019 року він вів прямий ефір, біжучи за тонованим мікроавтобусом спецслужб. У цій машині силовики вивозили Біляла Аділова, батька вісьмох дітей, якого викрали прямо з-під будівлі суду. У жовтні 2017 року Осман знімав наслідки обшуку в домі Тимура Ібрагімова, де на той час перебувала десятиденна дитина: представники російських спецслужб перевернули все в пошуках релігійної літератури. 27 березня 2019 року в будинку Османа провели обшук. Наступного дня суд постановив залишити його під вартою. Аріфмеметову загрожує до 20 років позбавлення волі.

«І вже потім він розповідав, що тоді дає надію тільки віра, так? Після того, як все це сталося — як його побили, як його везли сюди, обличчям в підлогу, поклали в машині і ходили ще по спинах, коли привезли в ФСБ, закрили в камері одній. І, каже, я голову піднімаю і бачу, що там написано: «Терпите, бо я з вами, я чую і бачу». Так, це з Корану, це вже хтось написав там. І, каже, коли я це прочитав, у мене стільки сил з'явилося! Від усвідомлення того, що Всевишній поруч», — розповідає його дружина Аліє.

Перебуваючи в ув'язненні, Осман багато пише і навіть здобув перемогу на літературному конкурсі «Кримський інжир». Там була представлена його розповідь «Моя депортація», в якій описується етап зі слідчого ізолятора Сімферополя в СІЗО Ростова-на-Дону. Османа Аріфмеметова примушували взяти участь в голосуванні за поправки до Російської конституції. Він відмовився. І написав про це докладний монолог для видання «Ґрати».