Амет Сулейманов

в неволі

Амет Сулейманов народився 25 жовтня 1984 року в Узбекистані. У 1991 році родина Сулейманових переїхала до Криму, оселившись в селі Холмовка Бахчисарайського району. Після закінчення школи вступив до медресе в Сімферополі. Навчався дуже добре, через що його запросили продовжити освітній процес в Туреччині. Але батьки прийняли рішення про відмову — в Амета виявили дуже серйозне захворювання серця. Після цього вступив до будівельного ліцея в Бахчисараї, здобув фах столяра. У 2005 році одружився. У Амета та його дружини Лілі четверо дітей. Впродовж десяти років працював продавцем-менеджером в магазині «МТС» в Бахчисараї. За цей час крамниця набула гарної репутації серед населення.

Окрім роботи в магазині, був стрімером «Кримської солідарності». У жовтні 2017 року його затримали за те, що знімав на телефон дії представників російських спецслужб біля будинку іншого активіста Сейрана Салієва, де співробітники ФСБ проводили обшук. На Сулейманова відкрили адміністративну справу, призначили штраф 15 тисяч рублів. 11 березня 2020 року в будинку Амета провели обшук, активіста заарештували. Наступного дня Київський районний суд Сімферополя за клопотанням слідчого ФСБ відправив затриманого під домашній арешт. Це перше рішення про домашній арешт за справою Хізб ут-Тахріру в Криму. Причиною стала серцева хвороба Амета, і перебування в СІЗО — реальна загроза його життю. Амету інкримінують участь у діяльності терористичної організації (ч. 2 ст. 205.5 КК РФ).

Лілі Сулейманова розповідає про життя під домашнім арештом: «Сулейманови взагалі активні. Дозвілля в нас було таке от, бурхливе. А тут виходить — так, благо вдома, не в СІЗО — але це теж домашній арешт. Тобто хвіртка — у нього вже сигнал пропадає. В спальні нашій — у нього вже сигнал пропадає. Нам довелося кімнатами навіть помінятися: дітей в нашу спальню, а собі дитячу взяти, тому що там вже сигнал не ловить. Людина жила-жила-жила-жила, активно все. А тут він навіть дітей не може елементарно на Джума зводити».

Під час реалізації проєкту «Крим, 5-та ранку» в Ростові-на-Дону відбувся суд над чотирма учасниками «третьої бахчисарайської групи» у справі Хізб ут-Тахріру, серед яких є і Амет Сулейманов. 29 жовтня 2021 року йому було винесено вирок: 12 років колонії суворого режиму з обмеженням волі ще на рік після відбуття основного покарання. Адвокати готуються подавати апеляцію.

До розгляду апеляції Амет залишатиметься під домашнім арештом. Після — вирушить до в'язниці. Для нього такий вирок фактично є смертним, бо стан здоров'я Амета вимагає постійного медичного догляду, якого за ґратами він, звісно, не отримуватиме.